Page 1 of 2
Z rowerem pociągiem - gra warta świeczki?
Posted: 16 Jun 2006 09:06
by Fairycharlotte
Na początek witam wszystkich, gdyż dopiero co zarejestrowałam sie na tym forum

Bardzo zachecił mnie artykulik o szlaku nad rzeczką Mienią, byłam tam co prawda jesienią, ale po drugiej stronie Mieni... No i myślę, żeby tam dziś pojechać, ale jest duży upał, a ja z Otwocka nie jestem, więc zastanawiam się, czy w drogę powrotną nie wybrać się z rowerem pociągiem ze Świdra do Miedzylesia... Ale szczerze mówiąc, nie wiem, czy to gra warta świeczki, czy nie lepiej mimo zmeczenia i upału wracać przez lasy i łąki? Bo jeśli wniesienie roweru na peron i do pociągu jest mordęgą, a w pociągu warunki rowerowe są kiepskie, to może będzie to cięzsze doświadczenie, niż jazda przez wydmy i lasy? Jest to dosć błahe pytanie, no ale może ktoś z Was odpowie jak wygląda jazda pociągiem z rowerem na tym odcinku? Tak czy inaczej pozdrawiam serdecznie!
Posted: 16 Jun 2006 10:06
by turysta
Większośc pociągów KM jeździ pusta, więc problemu z umieszczeniem roweru nie będzie. Tylko, że tak naprawdę nie warto. W tej części Mazowieckiego Praku Krajobrazowego jest dużo fajnych szlaków, więc polecam jazdę rowerem w obie strony. Pociąg zostaw sobie rezerwowo - skorzystasz jak nogi odmówią posłuszeństwa.
Posted: 16 Jun 2006 10:38
by Fairycharlotte
Dzięki za odp.

To, że są fajne szlaki w lasach, wiem

Tylko, że jak jest 30 stopni na dworze to może organizm odmówić posłuszeństwa w drodze powrotnej, jesli nie jest się do końca wysportowanym

Ale oczywiście pociąg zostawiam tylko jako ostateczność!
Pozdrawiam
Posted: 16 Jun 2006 16:39
by komarr
w pociągu jest taka sama temperatura...
Posted: 16 Jun 2006 16:50
by pokrzewka
hm fajne szlaki, serio wam się podobają?
jeździcie po pieszych/rowerowych czy zmieniacie lub macie swoje trasy? przeprowadzam małe badania na temat udostępnienia turystycznego MPK do mojej mag, napiszcie proszę co myslicie
wiem, wiem nowy temat powinien być ale najwyżej wykasuje się przed powrotem Behema 
Posted: 16 Jun 2006 22:02
by Domar
ja jeżdżę zwykle swoimi trasami, a szlaki tak naprawdę dopiero teraz zacząłem przejeżdżać - po prostu już nie mam gdzie jeździć

Posted: 17 Jun 2006 06:21
by popeye
najlepsze są ścieżki , których nie ma na mapie.
szlaki są fajne od Józefowa w kierunku Warszawy, w "naszym" lesie też ujdą ale w większości są kiepsko oznakowane / zaniedbane / w odróżnieniu od tych pierwszych.
Świetne tereny są za trasą nr 50 w kierunku południowym.
sympatycznie się pomyka za trasą nr 17 tj. okolice Kopek, Glinianki i dalej jak Dębe Wielkie
Posted: 17 Jun 2006 09:56
by Domar
taaak, obszar Całowanie, Sobienie, Natolin, Łucznica, Pilawa jest miodzio

Posted: 17 Jun 2006 13:27
by pokrzewka
taaak walory przyrodnicze są ale co z zagospodarowaniem?
potrzebujecie wiat, deszczochronów, miejsc na ogniska...
i czy nie uważacie że nadmiar oznaczeń szlaków np. okolice Rezerwatu "Na Torfach" wprowadza zamieszanie. Pamiętajmy że w "naszym" lesie pojawiają się również obcy, może dla nich na początku szlaków jakaś mapa z trasą by się przydała, jak myslicie?
zbieram zamówiecia co byście chcieli
a co do Całowania to jak lajcikowym tempem mkniecie przez Tabor do Osiecka to wpadnijcie na CMokową ścieżkę przyrodniczą "13 błota stóp" Są kładki, most, wieża widokowa, rzadkie i chronione roślinki,....Zaczyna się w Podbielu przy remizy (duża tablica info), przez Kobylą Górę, koniec na początku wsi.
Posted: 17 Jun 2006 13:57
by spider
Mnie osobiscie irytuje oznaczanie szlaków kolorami....
Tzn powinien byc kolor i np numer danego szlaku.
Posted: 17 Jun 2006 14:19
by Domar
Pokrzewka, od kiedy to jest? Bo w zeszłym roku jeździłem tam dość często i nawet w tą zimę się na piechtę przedzierałem i nic nie widziałem. Aż tak ślepy jestem?
Posted: 17 Jun 2006 22:12
by turysta
pokrzewka wrote:taaak walory przyrodnicze są ale co z zagospodarowaniem?
potrzebujecie wiat, deszczochronów, miejsc na ogniska...
W okolicach Otwocka przydałoby się takie miejsce jakim jest Huta Garwolińska dla Garwolina. Kilka dużych wiat ze stołami. Miejsca na legalne palenie ognisk. A wszystko to pięknie wkomponowane w las.
Posted: 18 Jun 2006 08:45
by komarr
wg mnie świder niejest w żaden sposób wykorzystany turystycznie...
w upalne dni przybywa tam mnóstwo ludzi po czym jedynie co mają do roboty to smarzenie cielsk lub brodzenie po wodzie.
Posted: 18 Jun 2006 10:36
by pokrzewka
ścieżka na Bagnie Całowanie powstała wiosną w ramach dotacji na projekt czynnej ochrony torfowiska realizowany przez CMok.
Posted: 18 Aug 2006 07:45
by scyz
Jak pierwszy raz śmigałem niebieskim rowerowym z Śródborowa (bez mapy) to trochę się zdygałem (nie jestem rodem z Otwo) bo wieczorową porą to było, brakowało mi tabliczek z kierunkami np Otwock km tyle czas rower tyle, piechtą tyle. Takie tabliczki nie muszą wcale odnosić się do przebiegu szlaku. Np na tym szlaku takowa mogła by być przy jego wlocie na ul. Hrabiego. przy Czerwonej Drodze, Leśnych Rowerzystach. Jeżeli chmury wróżyłyby deszcz lub ktoś miałby po prostu dosć to mógłby rozpocząć odwrót najkrótszą drogą do Cywilizacji.
Ogólnie kwestia KOMUNIKACJI na Otwockich szlakach pozostawia wiele do życzenia. Wiaty są sprawą drugorzędną, szczególnie w kontekście braku wywozu śmieci (Nowa wiatka+dresimprezka=chlewowisko)
I mam pytanie:czerwony rowerowy z Śródborowa na Pogorzelski Mszar niby ścieżka dydakt. znaki znkają w okolicy słupa lini elektr. (blisko torów) czy czujność i węch mnie zawodzi?
Posted: 18 Aug 2006 08:58
by pokrzewka
hm coś się może chłopaki nie dogadali,
motyw jest taki, ze PTTK ma swoją koncepcję szlaków rowerowych, pomijam już czy sami to wymyslili, jeden szlak to ten niebieski okrężny wokół Otwocka, a drugi czerwony przez północną część MPK do Pilawy, żółty zahaczający o do Mińsk Mazowiecki, i jeszcze od źródeł do ujścia Świdra
A Park ma swoje poznawcze ścieżki rowerowe, które niestety znakowane są tak samo jak szlaki PTTK, według mnie wprowadza to zamieszanie. Pracownicy Parku mieli sie dogadywać co do kolorów, teraz obseruję ze śieżki parkowe znakują wolontriusze PTTKu.
ścieżki parkowe sa cztery:
1. jedna z Tofrów do Celestynowa - znaki żółte
2. kolejna "Celestynowskie rezerwaty" wokół Celestynowa (znaki miały być niebieskie)
3. "Wśrod Borów" właśnie z Śródborowa przez Pogorzelski Mszar, Okoły, Dąbrowiecką Górę, Czarnr Jeziorka i Na Torfy
4. "Szlakiem Wsi Mazowieckich" z Celestynowa przez lasek, regut, Tabor, Podbiel, Ponurzycę do Karpisk (PKP Kołbiel)
Na trasach dwóch ostatnich wkopane są słupki przystanowe z numerkami
Park planuje jeszcze kolejne ścieżki
jak nadleśnictwo będzie tak szaleć z zrębami to niedługo drzew do malowania znaków zabraknie
jak dla mnie nieład totalny, nie ma co się stresować znikającymi znakami (niem ma kasy i ludzi i czasu), dodam że przebiegi i kolory szlaków nie zgadzają się na poszczególnych mapach
rowerowe pozdrowienia
Posted: 18 Aug 2006 09:14
by scyz
Zczekuję w domaku mapę Compasu MazPKr to się odniosę jutro. Na mapie tej nie ma na pewno niebieskiego rowerowego ze Śródborowa.
W czerwcu z Pogorzeli w stronę Dąbrowieckiej Góry nie było znaków rowerowych moze dlatego że szlak pokrywał sie z czerwonym pieszym.
Popełniłem poprzedniego posta bo coś o Magazynierze wspomniałeś te sprawy
Posted: 18 Aug 2006 11:06
by pokrzewka
prace badawcze do mojej mag trwają
przestestowałam ostatnio właśnie przeciętnych turystów na ścieżkach poznawczych w MPK, niestety okazało się ze nie spełniają swojej funkcji i według badanych są niepotrzebne, jedynie śniezka "Po Bagnie Całowanie" zrobiła wrażenie, był ktoś z was na Całowaniu?
obecnie szukam osób co by chciały dać się wykorzystać i przejechać znakowane szlaki rowerowe a później piesze

Posted: 18 Aug 2006 11:36
by scyz
Mogę się zgłosić. Oddaję rumaka na Wawerską i jak serwisant da zielone światło to mam zamiar zrobić we niedziele Karpiska (PKP Kołbiel) pieszymi do Ponurzycy a potem jak siły będą to może powrót przez Całowanie, a jak słabosć dopadnie to tylko do Celestynowa.
Posted: 18 Aug 2006 11:49
by Shonsu
jestem chetny, ale musisz wybrać mi szlak/i i powiedzieć gdzie się zaczyna/ją
